автор: Ангелина Меранзова-Велянова, детски психолог, психотерапевт
Скъпи родители, колко често, в края на дълъг ден, си мечтаете детето да заспи спокойно и без драми?
Истината е, че за малките ни изследователи (на 2–5 години) преходът от шумния, активен ден към тихата нощ може да бъде истинско предизвикателство. Но има една „тайна съставка“, която прави този процес по-плавен и спокойни – вечерната рутина.
Защо ритуалите са толкова важни?
Майката на Ники (3 г.) разказваше, че всяка вечер използва същите думи: „Време е за баня, после книжка и накрая ще прогоним всички лоши мисли и ще кажем ‘Лека нощ’.“ Лео вече толкова бе свикнал, че сам хуква към банята, щом го чуе, и приготвя любимата си кола, за да я „приспят“ заедно.
Помислете си какво прави деня ви по-лек и приятен: вероятно някакъв вид предвидима последователност – кафе сутрин, кратка разходка, любима музика след работа. За децата ритуалите преди лягане са същински фар в тъмнината:
Те им дават сигурност, защото знаят какво следва.
Предпазват ги от прекалена възбуда, защото еднообразните стъпки ги водят постепенно към съня.
Усещат любовта и вниманието ви в спокойната атмосфера на банята, четенето и последната прегръдка за „Лека нощ“.
Основни съвети за рутината
Спокойствие в последния час преди сън.
Без екрани и екстремни игри: Вместо това – тихи занимания като рисуване, подреждане на кубчета или просто гушкане на дивана.
Приглушена светлина и по-бавно темпо: Детският мозък се настройва, че идва време за сън.
Кратка и ясна последователност
Примерен план: Къпане (ако успокоява, но внимателно следете дали не разиграва прекалено детето), обличане на пижама, четене на 1–2 книжки и лека приспивна песен.
Постарайте се целият ритуал да не превишава 30–40 минути, иначе може да се превърне в маратон, който изнервя всички.
Дайте малко избор
„Коя книжка да прочетем първо – Трите прасенца или Пипи Дългото чорапче?“
„Коя плюшена играчка искаш да вземеш в леглото – зайчето или мечето?“
Така детето чувства, че има глас, но не бави безкрайно времето за лягане. Помнете, че по-малкото е повече. Децата нямат нужда от големи представления преди лягане, а от усещане за спокойствие и любовна стабилност.
Тактика на забавяне (и как да я овладеем)
„Искам вода!“, „Още една книжка, моля!“, „Само още една целувка!“
Всичко това са естествени опити на мъника да отложи заспиването. Децата се чувстват прекрасно, когато знаят, че ги чувате, но трябва и да поставите ясна граница:
„Добре, можеш да изпиеш още малко вода, но след това идва време за лека нощ.“
„Избери една книжка още и после гасим лампата.“
Допълнителни идеи за успокояваща рутина
Успокояващи аромати
Някои семейства използват капка лавандулово масло във ваната или на възглавничката (ако детето няма алергии!). Това създава асоциация за спокойствие и сън.
„Тиха“ игра
Може да подредите пъзел от 10–15 части или да оцветявате за 5 минути заедно, като говорите тихо. Това отнема излишната енергия, без да вдига адреналин.
Разказ за деня
Някои деца обичат да преразкажат накратко какво се е случило през деня – кой приятел са срещнали, каква храна са яли. Така сякаш подреждат спомените си и се „изчистват“ емоционално, преди да заспят.
Важен съвет: последователност и съгласуваност
Ако вие и вашият партньор прилагате различни ритуали и правила всяка вечер, детето ще се обърква. Опитайте се да синхронизирате подхода си:
Ако мама каже „2 книжки, никакви уговорки“, а татко допуска „5 книжки и половин час още“, малчуганът ще разбере, че може да пробие системата. Обсъдете заедно какво време за лягане е реалистично и какъв кратък, ясен план ще следвате.
Когато татко често се прибира късно, мама следва рутината сама. Но ако татко успее да се прибере навреме, тогава той поема част от четенето. Важното е да не удължават процедурата двойно, само защото татко иска да навакса изпуснатото време. Така детето се научава, че лягането си е лягане, без да изпитва стрес от промените.
Какво следва?
В следващата статия ще разгледаме как да реагираме при среднощни събуждания, кошмари и нощни ужаси. Ще поговорим за това как да помогнем на детето да се успокои бързо и да се върне към своя сладък сън, без да се превръща в голямо драматично събитие.
Прочети повече по темата тук:
Самопомощ за родители: „Защо сънят е толкова важен за децата на 2–5 години"
Самопомощ за родители: „Времето за лягане – раздяла или заслужена почивка?"
Самопомощ за родители: „Кошмари, нощни събуждания и нощни ужаси"
Самопомощ за родители: „Кошара, голямо легло и преходи: Кога и как?"
Самопомощ за родители: „Родителски емоции и граници около съня"
Не чакайте трудната ситуация, пред която е изправено детето Ви да премине „от само себе си“! Ние, психолозите от „Инсайт“ сме насреща Ви и ще Ви подкрепим в приключението наречено родителство! Свържете се с наш детски психолог в гр.Бургас!
Автор: детски психолог Ангелина Меранзова-Велянова, за контакт с мен натиснете ТУК.