автор: семеен психолог и консултант Нели Баева
Много често моите клиенти ми задават въпроса:
„ Как с моя съпруг/съпруга да подобрим взаимоотношенията си у дома?“
Един от водещите фактори е откритата комуникация между двамата съпрузи или двойка в семейни взаимоотношения. Честността и откритостта са основни фактори в една връзка, върху които се изгражда доверие между двама души. Умението да чуваме и изслушваме партньора си е част от добрата комуникация. Говорейки за чувствата и преживяванията си партньора достига по-лесно до самите нас и това води до разбиране.
„Да, но съпругът/съпругата ми не желае да общува с мен.“
В такъв случай е важно да подходите към ситуацията внимателно и с разбиране. Ето как бихте могли да се справите, ако има нежелание за комуникация:
- Преди да се опитате да подобрите комуникацията, помислете дали има нещо, което може да сте направили, за да накарате партньора си да се отдръпне. Обмислете вашите собствени комуникационни навици и дали те може да са допринесли за проблема.
- Нежно изразете притеснението си относно липсата на комуникация. Уверете се, че го правите по начин, който не е обвинителен или критичен.
- Когато вашият партньор реши да говори, практикувайте активно слушане. Това означава да обърнете цялото си внимание на това, което казват, да потвърдите разбирането им и да задавате въпроси за изясняване. Това може да помогне на вашия партньор да се почувства чут и ценен.
- Понякога хората се отдръпват, когато се чувстват атакувани или осъждани. Опитайте се да създадете безопасна и неосъждаща среда, в която вашият партньор се чувства комфортно да споделя мислите и чувствата си.
Друг важен фактор за добри взаимоотношения е времето. Времето отделено за вас двамата да бъдете с партньора си и да участвате в дейности, които харесвате и правите заедно. Това може да помогне за укрепване на връзката ви и създаване на положителни спомени.
Благодаря! Дума, която може да отвори заключени дълго време врати във вашите взаимоотношения. Признавайте и изразявайте благодарността си един към друг редовно. Това може да повиши морала и да насърчи по-положителна среда.
Една здрава връзка е взаимен акт, затова е нужен баланс. Бъдете готови да дадете толкова, колкото получавате.
Физическа привързаност между двама души, също оказва своето благоприятно влияние в една двойка. Ето защо показвайте обичта си, чрез докосвания, прегръдки и друга физическа близост. Това може да помогне за укрепване на емоционалната връзка между вас.
Поставете граници.Установете ясни граници във вашата връзка, като уважение към личното пространство и независимост.
Ако опитите ви да подобрите вашите взаимоотношения не работят, може би е полезно да потърсите помощ от терапевт или семеен консултант. Те могат да предоставят инструменти и стратегии за подобряване на взаимоотношенията по между ви и за разрешаване на всякакви основни проблеми, които могат да възникнат между партньори.
Не забравяйте, че подобряването на взаимоотношенията отнема време и усилия от двете страни. Бъдете търпеливи със себе си и с партньора си и продължете да работите върху изграждането на по-силна и по-открита връзка.
Прочетете още нещо от мен, което може да ви бъде полезно: От какво се нуждае една връзка, за да бъде пълноценна?
Не чакайте трудната ситуация, пред която е изправена връзката Ви да премине „от само себе си“! Ние, психолозите от „Инсайт“ сме насреща Ви и ще Ви подкрепим в приключението наречено партньорство! Свържете се с наш семеен психолог в гр.Бургас!
Автор: семеен психолог и консултант Нели Баева, за контакт с мен натиснете ТУК.