автор: Ангелина Меранзова-Велянова, детски психолог, психотерапевт
Скъпи родители, обучението на малкото дете да ползва гърне или тоалетна е едно от големите приключения в родителството!
Много родители се чудят: „Кога да започнем?“ В крайна сметка всяко дете е различно, но има няколко сигурни признака, че моментът наближава. Също така родителят трябва да е готов — със спокоен ум, малко време и най-вече търпение, за да не се превръща приучаването в напрежение.
Признаци, че детето е готово
Любопитство към банята
Детето може да надникне, когато вие сте в банята, да пита „Какво правиш?“ или да настоява да държи тоалетната хартия. Някои малчугани дори показват „страст“ към пускане на водата в тоалетната или искат „да натиснат копчето“.
Недоволство от мокрота или мръсотия
Щом памперсът стане мокър или мръсен, дърпа го, сочи го или се мръщи. Понякога дори хваща мама/татко за ръката и ги води към мястото за преобличане, показвайки, че не му е комфортно.
По-дълги сухи периоди
Ако детето остава сухо 2–3 часа, това означава, че пикочният му мехур се контролира по-добре и е по-малка вероятността да има непрекъснати „малки инциденти“.
Може да забележите, че памперсът му е все още сух след дрямка, което е силен сигнал, че е способно да задържа течности за известно време.
Представете си 2-годишно хлапе, което, щом напълни памперса, веднага тича при мама с думите: „Смени, смени!“ Или пък виждате как седи клекнало и се мръщи, след което дърпа памперса с погнуса. Това са сигнали, че усеща как „нещо става“ и може би се доближавате до началото на процеса.
Интерес към „големите“
Някои деца проявяват любопитство да имитират мама или татко: „И аз искам като теб!“
Те могат да поискат да седнат на тоалетната чиния (със затворен капак) само „за да пробват“ или да ви гледат, докато вие ползвате банята, задавайки 1000 въпроса.
Родителите също трябва да са готови
Проверете собствените си емоции
Ако вие се смущавате твърде много от теми като „пиш“ и „ако“, детето ще усети вашия дискомфорт. Не е нужно да говорите прекомерно и постоянно за това, но покажете нормално отношение към естествените функции на тялото.
Спокоен период, без големи промени
Ново бебе, планиран ремонт или смяна на работата може да натовари семейната атмосфера. Ако е възможно, изберете момент, в който не предстоят „земетресения“ в ежедневието. Детето има нужда от сигурна среда, за да се фокусира върху новото умение.
Семейство решава да отложи приучаването, защото предстои пътуване за две седмици при баба и дядо. „Нека мине това приключение, после ще си бъдем у дома спокойно и ще опитаме тогава!“ Така избягват много хаос и нерви.
Отделете време за обучение
„Ще започнем в събота, а в неделя си тръгваме на почивка“ не звучи като идеален план.
Нужно е поне няколко дни, в които можете спокойно да останете у дома, да обяснявате, да почиствате инциденти и да повтаряте „Нека опитаме пак!“
Бъдете готови за потенциален неуспех
Възможно е да опитате за няколко дни, но детето да не откликне и да показва силен отпор или страх. В този случай по-добре се оттеглете и опитайте пак след 2–3 седмици.
Не се сърдете, не се разочаровайте. Понякога периодът на готовност не е настъпил, дори и да ви се иска.
Какво следва?
След като сте разбрали, че детето и вие сте емоционално готови, можете да пристъпите към следващите стъпки:
Подгответе гърне или малка седалка/притставка за тоалетната, която да е удобна и стабилна.
Купете детско бельо и го покажете с вълнение, но без да настоявате твърде много.
Установете кратък, прост график: след събуждане, след хранене, след около час игра и т.н.
Реагирайте спокойно на инцидентите, които са неизбежни.
В следващите статии ще говорим подробно за първите стъпки на приучаването — как да въвлечете детето в процеса, как да се справите със злополуките, как да запазите хумора си и кога да се оттеглите, ако видите, че все още не е дошъл моментът.
Прочети повече по темата тук:
Самопомощ за родители: „„Първи стъпки“ – как да въведем гърнето?"
Самопомощ за родители: „Злополуки, регресии и нощно напикаване"
Самопомощ за родители: „Ключът е в спокойствието“
Не чакайте трудната ситуация, пред която е изправено детето Ви да премине „от само себе си“! Ние, психолозите от „Инсайт“ сме насреща Ви и ще Ви подкрепим в приключението наречено родителство! Свържете се с наш детски психолог в гр.Бургас!
Автор: детски психолог Ангелина Меранзова-Велянова, за контакт с мен натиснете ТУК.