автор: Йоанна Николова, детски психолог, биорезонансен терапевт
Появата на второ дете в семейството е вълнуващ момент за родителите, но често предизвикателство за първородното дете.
То е свикнало с неразделното внимание на мама и татко, а сега изведнъж трябва да го споделя с новото бебе. Какви реакции можем да очакваме и как да помогнем на първородното да премине по-лесно през тази промяна?
Как реагира първородното дете?
Реакциите на децата при появата на по-малък брат или сестра варират според възрастта, темперамента и начина, по който родителите ги подготвят. Най-често срещаните са:
Ревност и съперничество – Първородното може да се чувства изместено и да проявява ревност. Често се наблюдават промени в поведението – от желание да бъде като бебето (да иска биберон, да говори като малко дете) до открит протест и инат.
Търсене на внимание – Детето може да стане по-капризно, да прави бели или да се „залепи“ за родителите, за да си върне изгубеното внимание.
Любов и грижа – Някои деца приемат новото бебе с ентусиазъм и се опитват да помагат, като го галят, пеят му или носят играчки.
Игнориране на бебето – В някои случаи първородното сякаш не забелязва новия член на семейството, което също е защитна реакция
Как да подготвим детето за появата на бебето?
Говорете предварително – Разказвайте му какво ще се случи, как . изглеждат бебетата и че в началото ще имат нужда от много грижи. Използвайте книжки, приказки или играчки, за да му помогнете да разбере ситуацията.
Включете го в подготовката – Позволете му да избере играчка за бебето или да помогне с подреждането на стаята. Това ще му даде усещане за участие.
Разкажете му за неговото бебешко време – Покажете му снимки и видеа от времето, когато е било малко, за да осъзнае, че и то е получавало същите грижи.
Обяснете, че любовта не се дели – Кажете му, че сърцето на мама и татко има място и за двете деца и че то остава също толкова важно.
Как да помогнем след раждането?
Специално време с мама и татко – Планирайте моменти, в които да сте само с първородното дете, дори и за кратко. Това ще му покаже, че остава специално за вас.
Похвала и подкрепа – Ако детето проявява грижа към бебето, насърчавайте го с положителни думи. Така ще засилите връзката между тях.
Не насилвайте обичта – Дайте му време да свикне с новата ситуация, без да очаквате веднага ентусиазъм и привързаност.
Бъдете търпеливи – Ако има регрес в поведението (например иска да го носите или отново започне да се държи като бебе), приемете го спокойно – това е начинът му да се справи с промяната.
Реакцията на първородното дете при появата на братче или сестриче е нормална част от развитието му. С правилния подход и търпение родителите могат да помогнат на детето да се адаптира по-лесно и да изградят силна и здрава връзка между децата. В крайна сметка, въпреки първоначалното сътресение, с времето те ще се превърнат в незаменими приятели и партньори в игрите.
Не чакайте трудната ситуация, пред която е изправено детето Ви да премине „от само себе си“! Ние, психолозите от „Инсайт“ сме насреща Ви и ще Ви подкрепим в приключението наречено родителство! Свържете се с наш детски психолог в гр.Бургас!
Автор: детски психолог Йоанна Николова, за контакт с мен натиснете ТУК.